10 Najlepszych Leanowych Miejsc w Sieci w 2021 Roku
Na samym początku mojej przygody z Leanem i produkcją łapałem się każdej książki i każdego artykułu, który wpadł mi w ręce. Dobrych i wartościowych miejsc w sieci jest tak samo mało jak polskojęzycznych książek o Leanie (kliknij tutaj jeśli interesują Cię wartościowe materiały).
W tym wpisie dziele się z Tobą moją listą najlepszych miejsc w sieci. Są tutaj blogi, magazyny, grupy facebookowe i osoby, które warto obserwować na Linkedin. Jestem przekonany o tym, że Tobie również przypadną do gustu.
Lista jest przedstawiona alfabetycznie. Kliknij w każdy link i sprawdź sam te miejsca. No to jedziemy!
Curious Cat Management Improvement Blog
Curious Cat to świetny, anglojęzyczny blog prowadzony przez Johna Huntera. Doświadczenie Johna budzi respekt. Jest autorem książki, prowadzi konsultacje oraz przez wiele lat pracował w Instytucie W. E. Deminga w Stanach Zjednoczonych. Jeśli to dla Ciebie brzmi niezbyt przekonywująco to John pracował również w Biurze Wojskowym Białego Domu, a musisz przyznać, że tam znają się na skuteczności 🙂
Osobista notatka Blog Johna przyciągnął mnie logiem, nazwą (leanowy blog, który nie ma w nazwie „lean” – niespotykane :)) i zatrzymał treścią. Szczególnie polecam ten post. Jest napisany w 2017 roku ale od momentu gdy większość spotkań organizujemy na MS Teams, zyskuje na znaczeniu.
From Gemba with love
From Gemba With Love to rewelacyjny newsletter bloga LeanTime.pl. Jestem wielkim fanem optymalizacji, dlatego uważam, że nie ma nic lepszego niż otrzymywanie na skrzynkę pocztową wyselekcjonowanych artykułów. Rafał Wysocki, założyciel bloga, robi rzemieślniczą robotę, a Krzysztof Sterniczuk, Content Manager dba o każdy szczegół. Osobiście jestem pod wrażeniem doświadczenia Rafała i zakresu inicjatyw w jakie się angażuje, sprawdźcie sami co ma do powiedzenia o sobie.
Osobista notatka Pomimo tego, że aktywności Rafała widziałem już dawno temu to stosunkowo niedawno mieliśmy okazję porozmawiać, na razie tylko przez Linkedin. Mam nadzieję, że będziemy mieli okazję zamienić kilka słów na jednej z konferencji.
Inżynier Jakości
Inżynier Jakości to blog prowadzony przez Artura Mydlarza. Jest to miejsce o tyle wyjątkowe, ponieważ każdy, zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani zawodnicy znajdą tu informacje dla siebie. Artur perfekcyjne przeplata podstawy z bardziej zaawansowanym materiałem. Prócz tego znajdziecie tutaj darmowe narzędzia do pobrania (pliki Excel, infografiki…), które szczerze polecam, na początku również z nich korzystałem. Artur świetnie sobie radzi jako nauczyciel. Szczególnie polecam sprawdzić jego kursy w Szkole Jakości.
Osobista notatka Blog Artura podoba mi się również pod względem budowy. Jeśli widzisz jakieś podobieństwa to Artur był pierwszy, a ja się inspirowałem.
Krzysztof Dobrowolski
Krzysztof Dobrowolski to postać, którą już jakiś czas obserwuję na LinkedIn. Bardzo podoba mi się jego proste i merytoryczne podejście do tematu. Cenię również u Krzysztofa to, że w pierwszej kolejności stawia na ludzi i dba aby to co pisze było zrozumiane tak samo przez dyrektorów jak i specjalistów obsługujących stanowiska produkcyjne. Krzysztof prowadzi również bloga. Jeśli prowadzicie warsztaty albo spotykacie się z niezrozumieniem to zaczerpnijcie trochę z jego stylu. W końcu Lean jest dla ludzi, a Krzysztof tylko to potwierdza.
Osobista notatka Dodatkowo polecam blog Krzysztofa (kliknij tutaj). Jakiś czas temu miałem okazję prowadzić webinar dla studentów jednej z uczelni wyższych, a wpis Krzysztofa o kompetencjach przyszłości pomógł mi pokazać studentom jak pokierować swoim rozwojem po zakończeniu formalnej edukacji.
Lean Journey
Lean Journey to blog prowadzony przez Tima McMahona. Podobnie jak wyżej wspomniany Curious Cat, blog ma już długą historię, pierwszy wpis pojawił się w 2009 roku. Leanowy dorobek Tima robi wrażenie. Oprócz bogatego doświadczenia jest również autorem „The Lean Handbook: A Guide To The Bronze Certification Body Of Knowledge”, jest to mocna pozycja na rynku.
Osobista notatka Uwielbiam wszelkie usprawnienia i optymalizację. Lubię je testować, sprawdzać i wdrażać na stałe to, co faktycznie u mnie działa. Jeśli też tak masz to gorąco polecam Ci serię wpisów „Lean Tips”. Tim robi dobrą robotę i opublikował już 2760 sposobów, które skutecznie usprawnią Twoją pracę z Leanem.
Mark DeLuzio
Mark DeLuzio jest jednym z pionierów Lean w Stanach Zjednoczonych. To właśnie on jako pierwszy wprowadził Lean do księgowości (ktoś mówił, że się nie da?). Mark’a DeLuzio obserwuję na LinkedIn, często również udostępniam jego wpisy, szczególnie te, w których mówi o dyscyplinie w Leanie. Dopiero mój dobry kolega z pracy (pozdrawiam Kamil 🙂 ), podczas jednej z naszych piątkowych rozmów na MS Teams, polecił mi abym sprawdził książkę Mark’a.
Osobista notatka: Myślę, że każdy z nas próbował wprowadzić Lean w naszych domach. Mark, w swojej książce „Flatlined” zdradza co przekazał mu jego nauczyciel: „Mark, nie wprowadzaj 5S w domu. Żona będzie zła”. Miał rację.
Niech Lean będzie z Wami
Niech LEAN będzie z Wami to świetna grupa na Facebooku. Jeśli do niej dołączysz, możesz od razu prześledzić starsze posty. Jest tam mnóstwo pomysłów, koncepcji z innych branż. Najlepsze są dyskusje pod postami. Jest to jedna z niewielu leanowych grup, która żyje i ma się dobrze. Nie zobaczysz tam uprzykrzających życie reklam za to mnóstwo chętnych Ci pomóc ekspertów. Dodam, że grupa powiązana jest z Krzysztofem i jego blogiem, powinna to być wystarczająca rekomendacja.
Osobista notatka Ta grupa to kopalnia wiedzy. Mało jest miejsc gdzie można porozmawiać z tyloma profesjonalistami. Jeśli chcesz pochwalić się tam swoimi rozwiązaniami to przygotuj się na merytoryczny feedback. Pewnie ktoś też kiedyś wprowadził to co Ty i powie Ci co musisz usprawnić.
Production Manager
Production Manager to niezwykle ciekawy magazyn. Pomimo tego, że dla większości jest znany i mnóstwo firm udostępnia go swoim pracownikom, to musiałem o nim wspomnieć. Production Manager nie jest magazynem poświęconym Leanowi, porusza za to szereg tematów okołoprodukcyjnych od Logistyki po Utrzymanie Ruchu. Moją ulubioną kategorią jest Zarządzanie, dlatego, że artykuły napisane są przez fachowców i dostosowane do produkcyjnej rzeczywistości.
Osobista notatka Pierwszy artykuł jaki przeczytałem w Production Managerze był zatytułowany „7 Grzechów Głównych Młodego Kierownika”. Na tamtą chwilę popełniłem je wszystkie 🙂
Six Sigma Value Blog
Six Sigma Value Blog to całkiem świeży projekt Tomasza Leśniewicza. Jest to miejsce gdzie znajdziesz dużo praktycznych informacji ze świata Six Sigma. Pomimo że jest to miejsce stosunkowo nowe, od razu skradło moje serce. A to dlatego, że Tomasz podaje samo „mięso” i to w perfekcyjny sposób. Bierzesz co chcesz i od razu możesz przetestować u siebie. D. Sasal, doradca kariery powiedział, że skuteczna analiza danych jest jedną z najwyżej wycenianych kompetencji na rynku pracy, blog Tomasza skutecznie pomoże Ci rozwijać u siebie tę umiejętność.
Osobista notatka Mało jest rzeczowych, a jednocześnie łatwych w odbiorze blogów o Six Sigma. Tomasz jakimś cudem potrafi pogodzić obie te rzeczy. Szczególnie polecam ten wpis, da Ci więcej praktycznej wiedzy niż niejedna polskojęzyczna książka o Six Sigma i sprawi, że będziesz analizował dane like a boss 🙂
SPC Reading Room
SPC Press Reading Room to miejsce gdzie znajdziesz szereg artykułów krążących wokół tematów związanych z Six Sigma. W większości są napisane przez Donalda Wheelera, wymiatacza w dziedzinie kontroli jakości. Pomimo tego, że materiał jest zaawansowany to artykuły są przystępne i napisane lekkim piórem. Donalda Wheelera poznałem na moich sesjach Black Belt’owych ponieważ codziennie dostawaliśmy do przeczytania jeden artykuł w ramach zadania domowego.
Osobista notatka Donald J. Wheeler napisał znakomitą książkę po której możecie zwątpić w systemy analizy danych w waszych firmach. Książka jest świetnie przetłumaczona na j. polski i można kupić ją tutaj.
Podsumowanie
To tyle, obojętnie czy dopiero zaczynasz pracę z Leanem, czy jesteś już zaawansowanym wyjadaczem, z pewnością znajdziesz w powyższym zestawieniu coś dla siebie. Jeśli przeczytałeś już wszystkie artykuły i wdrożyłeś wszystkie triki Tima, to serdecznie zapraszam Cię do pobrania mojego ebooka (kliknij tutaj). Oprócz moich sprawdzonych sposobów na włączenie turbo w Leanie, znajdziesz tam ponad 20 odnośników (szkolenia, kanały YouTube, książki). Jestem przekonany, że zadziałają u Ciebie tak jak działają u mnie.
Moja lista jest otwarta dlatego mam do Ciebie pytanie. Co Ty wrzuciłbyś na Twoją listę najlepszych leanowych miejsc w sieci?
Dawid,
bardzo dziękuję za to wyróżnienie, znaleźć się w takim gronie to naprawdę zaszczyt 🙂
Pozdrawiam
Dziękuję Tomasz, robisz świetnego bloga i z przyjemnością patrzę jak rośnie 🙂
Pozdrawiam,
Dawid